Forum www.biernacki.fora.pl Strona Główna www.biernacki.fora.pl
Szukamy przodków
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

jak znaleźć rodziców osoby urodzonej w 1809?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.biernacki.fora.pl Strona Główna -> Szukam i mam nadzieję, że znajdę
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pfraczal



Dołączył: 27 Lis 2008
Posty: 349
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 18:54, 09 Gru 2008    Temat postu: jak znaleźć rodziców osoby urodzonej w 1809?

Poszukuję BARDZO jakiś informacji o rodzinie Mateusza Biernackiego wojskowego z czasów powstania listopadowego ur 21.09.1809 we wsi Ogrody (obecnie dzielnica Kalisza) zm. 03.04.1855 w Warszawie.

O rodzicach (ojciec podobno służył w armii napoleońskiej w stopniu kaprala i był bardzo wysokiego wzrostu, gdyż według rodzinnej tradycji nazywano go w pułku „wielkim kapralem”) można byłoby sie dowiedzieć z aktu urodzenia lub aktu zgonu, ale jak je znaleźć - w bazie Pradziad nie znalazłem takich akt, w Warszawie zaś w archiwum której parafii, którego cmentarza szukać?

Może są jakies dokumenty wojskowe - podobno był ciężko ranny pod Ostrołęką i podobno był w armii generała Dwernickiego był osadzony przez dwa lata w jakieś twierdzy, aż do amnestii wydanej przez cara Mikołaja dla zawodowych wojskowych.

Potem osiedlił się w Warszawie i pracował jako archiwista w Kancelarii Akt Dawnych.

Nie wiem gdzie dalej szukać Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Magda



Dołączył: 05 Gru 2008
Posty: 138
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 11:04, 10 Gru 2008    Temat postu:

W takich poszukiwaniach pozostaje Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie i/lub jego filia w Kaliszu. Oddawane są tam wszystkie dokumenty, które przekroczyły 100 lat. Kościoły miały obowiązek prowadzić podwójne księgi i jedna kopia miała trafiać do władz państwa (różnie z tym bywało) - czyli logicznie rzecz ujmując powinna znaleźć się w archiwim.
Jeżeli samemu idzie się do archiwum i prosi o odszukanie konkretnych zasobów, podając numery (do sprawdzenia w internecie), a później samemu szuka się potrzebnych danych (pod warunkiem, że zasób jest udostępniany), to opłat nie powinno być wcale, albo są niewielkie. Natomiast, jeżeli zleca się wyszukanie danych, płaci się od tzw. kwerendy lub od godziny pracy archiwisty i w takim przypadku można zapłacić duże pieniądze... Różnie jest także z robieniem kopii i zdjęć, nawet swoim aparatem. Za spisywanie chyba nic się nie płaci. Z Kaliszem może być trochę łatwiej niż z Warszawą, gdzie w 1944 spłonął wielki zasób archiwalny akt dawnych. - Tyle z informacji od zaprzyjaźnionego Genealoga.

Można próbować też bezpośrednio w parafii, jeżeli znane jest miejsce urodzenia - ostatnio udało mi się znaleźć takie dane w Mińsku Mazowieckim, gdzie księgi zachowały się od końca XVI w. (wszystko zależy od miejsca i od tego w jakim stanie zachowały się podobne księgi). Opłata za korzystanie z takiego archiwum jest najczęściej na zasadzie "co łaska - na konserwację zbiorów", ale jak zwykle wszystko zależy od osoby udostępniającej zbiór. Ja miałam szczęście i trafiłam na przecudną siostrę zakonną, która pasjonowała się szperaniem po księgach.

Ciekawe... w mojej gałęzi rodziny Biernackich też była mowa o wysokim wzroście panów - mój pradziadek wstydził się ponoć bycia najniższym w rodzinie, mierząc sobie, bagatela, 196 cm wzrostu, a trzeba pamiętać, że był to koniec XIX w... Może nie jest nam tak daleko do siebie w drzewku genealogicznym Very Happy

Jeżeli chodzi o Warszawę, to najwięcej Biernackich było w okolicach Woli, Czystego, trochę w Śródmieściu i na Pradze Północ. Trzeba sprawdzić, które kościoły wtedy działały, ew. które cmentarze przyjmowały zmarłych - może tą drogą da się coś ustalić... Nie da się wykluczyć też innych okolic - ja swoją rodzinę częściowo odnalazłam w Falenicy...

Zobacz także http://www.biernacki.fora.pl/jak-i-gdzie-szukac,20/archiwum-archidiecezjalne-warszawskie,261.html.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Magda dnia Czw 16:54, 11 Gru 2008, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
galam1



Dołączył: 02 Mar 2013
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łódź

PostWysłany: Sob 16:06, 02 Mar 2013    Temat postu:

Być może nieco za późno, ale jestem nowym użytkownikiem. W każdym razie mam nadzieję, że się przyda: ojciec - Bonawentura Biernacki urodzony w 1779 roku w Siąszycach. Matka - Monika Biernacka, data urodzenia i śmierci jest nieznana. Informacje ze zbiorów rodzinnych.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.biernacki.fora.pl Strona Główna -> Szukam i mam nadzieję, że znajdę Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin