Forum www.biernacki.fora.pl Strona Główna www.biernacki.fora.pl
Szukamy przodków
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Marian Cynarski (1880 - 1927) prezydent Łodzi

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.biernacki.fora.pl Strona Główna -> Znani i nieznani krewni Biernackich
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
andrzej
Administrator


Dołączył: 26 Lis 2008
Posty: 151
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 14:39, 18 Gru 2008    Temat postu: Marian Cynarski (1880 - 1927) prezydent Łodzi

Prezydent miasta Łodzi w latach 1923 - 1927



Urodził się 21 kwietnia 1880 roku w Warszawie. Syn Jana, kasjera Banku Handlowego w Warszawie, byłego urzędnika Kolei Nadwiślańskiej.
W 1898 roku ukończył V Gimnazjum Filologiczne w Warszawie, a w 1902 roku Wydział Prawny Uniwersytetu Warszawskiego ze stopniem kandydata praw. Następnie odbył aplikację sądową w Sądzie Okręgowym w Warszawie jako kandydat do posad rządowych i podsekretarza sądu. W latach 1906 - 1907 zajmował stanowisko zastępcy sędziego śledczego w Żyrardowie. Tam brał czynny udział w życiu społecznym zakładając i angażując się w działalność Towarzystwa Artystyczno-Literackiego, którego był pierwszym prezesem, był też współzałożycielem Klubu Narodowego i jego pierwszym wiceprezesem.
Jego działalność społeczna zwróciła uwagę władz carskich i w 1907 roku został odwołany z zajmowanego stanowiska bez wynagrodzenia. Od 1910 roku pracował w sądownictwie w Końskich, Opatowie, Sandomierzu i w Radomiu jako zastępca sędziego śledczego. Wybrany przez ogólne zebranie wydziału śledczego na stanowisko sędziego śledczego do Opoczna, nie został zatwierdzony na tym stanowisku przez władze ministerialne jako "niebłagonadiożnyj". Został zmuszony do wyjazdu do Rosji jako sędzia śledczy.
Po siedmiu latach pracy, najpierw w guberni stawropolskiej a następnie permskiej porzucił posadę rządową i w październiku 1917 roku, osiedlił się w Petersburgu nawiązując ścisły kontakt z kolonią polską. Przez kilka miesięcy zajmował stanowisko naczelnika kancelarii Głównego Komitetu Polskiego Towarzystwa Pomocy Ofiarom Wojny. Przy pierwszej okazji powrócił do kraju w lipcu 1918 roku.
Rada Regencyjna powierzyła mu funkcję sędziego śledczego w Łodzi, a rok później 28 lipca 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski desygnował go na stanowisko sędziego Sądu Okręgowego w Łodzi. Na tym stanowisku pozostawał do chwili wyboru na radnego a następnie na prezydenta miasta Łodzi w lipcu 1923 roku. Poza obowiązkami zawodowymi, pełnił szereg funkcji w instytucjach społecznych i politycznych. Przez trzy lata był członkiem zarządu, a następnie członkiem rady nadzorczej Spółdzielni Pracowników Państwowych w Łodzi. Zasiadał w zarządach Towarzystwa Prawniczego, Polskiej Macierzy Szkolnej, Polskiego Klubu Artystycznego, Łódzkiego Towarzystwa Elektrycznego Spółki Akcyjnej. Był członkiem honorowym łódzkiego oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej, członkiem Obozu Wielkiej Polski na miasto Łódź, wiceprezesem Klubu Narodowego, członkiem Rady Naczelnej Związku Ludowo-Narodowego oraz członkiem zarządu i przez pewien czas prezesem Związku Ludowo-Narodowego w Łodzi.
Poświęcał się także pracy pedagogicznej wykładając w łódzkim gimnazjum żeńskim prawo, historię Polski, logikę i psychologię.
Żonaty ze Stefanią z Biernackich, ojciec trojga dzieci.
Zmarł w wieku 47 lat, 14 kwietnia 1927 roku, zamordowany u progu swojego mieszkania przy ulicy Andrzeja 4 przez bezrobotnego brukarza Adama Walaszczyka (skazanego na karę śmierci i straconego 7 maja 1927 roku na Polesiu Konstantynowskim).

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.biernacki.fora.pl Strona Główna -> Znani i nieznani krewni Biernackich Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin